Příčiny mohou být hned několik, rozebereme si ty hlavní:
1. Špatně naložené palivo. Příliš málo paliva pro řádné podpálení.
2. Zavřený přívod primárního vzduchu.
3. Výměník příliš dlouho ochlazuje ohniště.
4. Mokré nebo vlhké dřevo.
1. Špatně naložené palivo. Příliš málo paliva pro řádné podpálení.
Nejprve položte na dno topeniště, resp. na rošt 2 až 3 tlustší proštípaná polena (záleží na velikosti topeniště), na ně papír nebo podpalovače, pak chrastí nebo dřevěné třísky, drobné dřevo a nakonec tlustší proštípaná polínka.
Paliva naložte větší množství cca do 2/3 výšky šamotové (vermiculitové) vyzdívky. Naložením většího množství paliva zajistíte dostatečný čas hoření pro zahřátí komínového tělesa a tím i jeho správnou funkci.
Regulátor primárního vzduchu otevřete na maximum. Někdy je pro lepší zapálení paliva vhodné zredukovat také přívod sekundárního vzduchu. Po zapálení musí být dvířka topeniště uzavřena. Jakmile se palivo řádně rozhoří pomocí regulátorů přívodu vzduchu, nastavte klidné, spíše tlumené spalování.
Pro nastavení plamene a hoření můžete použít návod k použití, který je součástí spotřebiče na tuhé palivo.
Roštování se provádí podle potřeby, ručně pomocí pohrabáče nebo pomocí roštovací páky, je-li krbová vložka, pecka, kotel vybavena pohyblivým roštem.
Upozornění: Dvířka topeniště (spalovací komory) a dvířka popelníku (pokud jsou použity) musí být vždy uzavřena, kromě uvádění do provozu, doplňování paliva a odstraňování popela.
Upozornění: Po každém delším přerušení provozu krbové vložky, topidla – kamen, kotle je nutno před opakovaným zapálením zkontrolovat přechodnost a čistotu kouřovodu, komína a spalovacího prostoru kamen.
2. Zavřený přívod primárního vzduchu.
Otevřete regulátor primárního vzduchu příp. přivřete regulátor sekundárního vzduchu.
3. Výměník příliš dlouho ochlazuje ohniště.
Na výstup z výměníku instalujte spínací termostat oběhového čerpadla nastavený na teplotu cca. 55 °C. Odstavte některé spotřebiče (radiátory). Teplovodní soustavu doplňte termoregulačním ventilem.
4. Mokré nebo vlhké dřevo.
Dřevo používejte vždy suché nebo vzduchosuché do 20% vlhkosti. Ideální dřevo na topení, by mělo odstát alespoň minimálně 2 roky. Pokud máte problém se dřevem, jako náhradu použijte dřevěné brikety, ekobrikety.
Každá dřevina má jinou výhřevnost a nehoří stejným způsobem.
Používejte především tvrdé dřevo jako jsou: Dub, Buk, Jasan, Habr nebo dřeva ovocných stromů – hoří pěkným plamenem a vytvářejí velké množství rozžhavených uhlíků ze kterých sálá příjemné teplo dlouhé hodiny.
Pokud máte problém s mokrým nebo vlhkým dřevem doporučujeme používat Vitamin pro zlepšení spalování tuhých paliv >>