I Vám se už stalo, že Vám praskl šamot v krbu, krbové vložce nebo peci a nevěděli jste důvod proč se to stalo?
Jedním z důvodů praskání šamotu je:
1. Mechanické poškození
2. Nešetrné přikládání dřeva do topeniště
Šamotový materiál má svoji nasákavost ve vztahu na vlhkost a samotnou vodu.
Pokud spotřebič dlouho stojí bez používání ve vlhkém prostředí. starého domu, chalupy, novostavby… nabere vlhkost.
Abychom zabránili prudkým tepelným šokem je zapotřebí pomalé roztápění s malým množstvím dřeva (z počátku můžeme pootevřít mírná dvířka).
Nejčastějším důvodem je topení vlhkým dřevem, kde během celého procesu hoření uvolňuje vodní páru, která způsobuje tepelné pnutí, což způsobuje praskání šamotu.
Řešením je používat vzduchosuché dřevo o vlhkosti do 20%, čímž dosáhnete optimálního hoření a maximálního výkonu.
Také dávejte pozor při nakládání na větší dávku dřeva do topeniště, která je doporučena výrobcem. Pokud ji přesáhnete, může dojít k přetopení topeniště a také v takovém případě se může poškodit šamotové obložení (ve většině případech se to stává při častém přetápění topeniště).
Ještě jeden tip:
Šamoty jsou křehké, proto je třeba zamezit jejich pádům a úderům do nich! Polena přikládat tak, aby nenarážela prudce do šamotů a tímto je nepoškozovala!
Je třeba zdůraznit, že popraskané šamotové tvárnice neztrácejí svoji funkčnost, pokud zcela nevypadnou, tedy je není nutné ihned vyměňovat!
Upozornění: Netopte v krbu, kamnech v případě, že i jen část obložení spalovacího prostoru vypadne. Hrozí nebezpečí přepálení konstrukce kamen.
Pokud máte problém s mokrým nebo vlhkým dřevem, víme jak na to Vitamin pro zlepšení spalování tuhých paliv >>